Htedoh da ispričam par slučajeva koji su mi se desili u poslednjih par dana. Uključuju i logotip. U tri različite situacije, bio sam angažovan da napravim promotivni materijal od čega dva za isključivo online upotrebu i jedan za primenu u štampi. Bez da navodim o kome se radi, recimo da su prvi klijenti mladi preduzetnici, drugi jedna velika medijska kuća, a treći su bili jedno zanimljivo udruženje.
Promotivni materijal je naravno služio za najavu nekih njima jako bitnih događaja i kao svaki podrazumevao je da sadrži naziv samog iventa, vreme, lokaciju i logotip organizacije.
U ovakvim situacijama, kada se traži obavljanje “sitnog” posla, volim da budem brz i efikasan (Ču’š dizajner koji radi brzo? Ne znam jel to oksimoron, ali moron svakako.). I da bih ispoštovao brzinu u startu sam zamolio za originalne logotipe u vektorskom formatu (Ok, za ove digitalne promo, nisam morao da imam vektor, ali lakše tražiti jedan format, nego psovati kad vam pošalju tri različite verzije logotipa u pet formata.)
Evo kako je tekao razgovor:
Prvi klijent:
“Logo?! Pa nemam ja to. Jel hoćete da vam slikam memorandum?”
Drugi klijent:
“Logo? Aha, u vektoru? Naravno, sad ću da pozovem našeg štampara. Oni sigurno imaju!” – šest sati posle i jedne notifikacije, stiže mejl “Pozdrav! Javio sam ovima iz štamparije, pa će vam oni poslati na mejl ujutro, Sad su u gužvi!”
I šta da jedan dizajner radi u tom momentu? Deadline već teče, prošlo je pet sati. Ne preostaje ništa drugo nego da krene i surfa po sajtu (DA! I jedni i drugi imaju sajt!) i njihovim fejsbuk stranicama, sa molitvom da ću naći iole upotrebljiv logo u hederu sajta i da ga iskoristim ili u gorem slučaju “precrtam” u aplikaciji.
Zašto je”precrtavanje” gori slučaj, osim očiglednog dodatnog oduzimanja vremena? Iz dva razloga:
Ukoliko je logo detaljan, a dizajneru date, ili u mom slučaju sam pronađe, sliku logotipa male rezolucije, postoji mogućnost da se u precrtavanju izgube detalji. Dobićete logo koji liči, ali nije taj koji imate. Ok, sitnice su u pitanju, ali to je vaš logo, registrovali ste ga kao zaštićen žig (Niste?!). Svaka primena podrazumeva identičan logo.
Postoji i nešto što se zove trejsovanje slike, odnosno automatska konverzija iz bitmape u vektorski format, koji bi bio upotrebljiv u većim dimenzijama. Rezultat trejsa je često ovo desno!
Drugi razlog su fontovi koji su iskorišteni u originalnom logotipu. Ukoliko je u pitanju neki generički font, onda nije strašno. Prilično dobro mogu da “provalim” (Primetite, “provalim”, a ne “budem siguran da je to taj”!) font, iako se količina fontova koja je danas pristupačna i u upotrebi sigurno može da meriti u milionima (AvenirNextLTPro-Bold? Stvarno? Stvarno?!).
Brate, to je Dark Garden font, kako nisi znao?!
Još gore je ako je vaš logo ispisan posebno dizajniranim fontom za vas. U tom slučaju ”ne gine” ručno precrtavanje svakog slova ili barem, traženje najsličnijeg mogućeg fonta, pa dodatne ispravke.
Siguran sam da iz ove priče do sada, kapirate kako sam završio ugovorene poslove. Iskoristivši deadline do kraja, iako je posao mogao biti urađen za par sati, uz mnogo nerviranja, i “pogođene” fontove.
A moglo je sve drugačije!
Primetićete da još nismo došli do razgovora sa trećim klijentom. On je išao otprilike ovako:
“Logo? Aham, idite na naš sajt, rubrika O nama. Tamo imate naš logo u vektorskom i bitmap formatu, pa iskoristite koji vam odgovara. A imate i nekoliko naših promo slika, pa možete da upotrebite i neku od njih.”
Paf! Domaća firma koja ima na svom sajtu nešto što je najbliže knjizi grafičkih standarda? Osim logotipa dočekalo me je još i uputstvo o ispravnoj primeni i čak nekoliko primera!
Nema potrebe da kažem da je ovaj posao završen za čitavih 45 minuta i odmah i prihvaćen od klijenta, jer je dizajn poštovao sva njihova pravila oglašavanja.
Dakle, da rezimiramo
Prilikom izrade logotipa (bez obzira da li to za vas radi neka agencija ili frilenser ili imate svog dizajnera), dogovorite i definišite pravila njegove upotrebe. Ovo se obično definiše u knjizi grafičkih standarda, ali niko ne kapira njenu važnost dok ne dođe do problema u primeni. Ovo ću ponovo da napomenem nešto što sam pisao pre. Knjiga grafičkih standarda NIJE standardna. Vaš je izbor koliko ćete detaljno definisati primenu logotipa.
Ovako definisanu “knjigu” zajedno sa pripremljenim vektorskim i bitmap verzijama logotipa možete postaviti kao pdf za preuzimanje ili još bolje kao posebnu stranicu na vašem korporativnom sajtu.
Da spomenemo i šta možete definisati?
Evo nekoliko primera:
1. dozvoljene kombinacije boja logotipa i pozadina na koje će “leći” logo, sa oznakama u rgb, cmyk i hex formatu, u kolornoj i crno-beloj varijanti
2. dozvoljeni prostor oko logotipa – ukoliko će vaš logo stojati u okruženju drugih logotipa, možete definisati minimalnu granicu na kojij se drugi mogu naći oko njega
3. minimalnu veličinu logotipa
4. ukoliko logotip sadrži “sličicu” i tekst, da li je dozvoljena upotreba samo jednog od toga
i još mnogo drugih stvari koje sve imaju jedan cilj: da vaš logo UVEK bude predstavljen onako kako ste VI to zamislili.