Kome je ovo namenjeno? Onima koji su u potrazi za savršenim brend logotipom. Onima koji tek treba da postave zahteve pred svog dizajnera. Klijentima koji su se odlučili da postave konkurs za logo dizajn na geelancer.com.
Odgovorite sebi na ovih 6 pitanja, prosledite odgovore dizajneru i on će napraviti savršen logotip za vas!
1. Da li mi je potreban logotip ili logo?
(Da, postoje dve vrste onoga što zovemo logotip: logotip i logo (ili znak).
Logotip po definiciji je (ne)stilizovani grafički prikaz brend imena. Dakle, naziv.
Logo/znak je grafička interpretacija delatnosti i/ili vrednosti kompanije. Dakle, apstraktni i geometrijski oblici i ilustracije.
Logo/znak može da se koristi samostalno ili u kombinaciji sa logotipom.
Situacije kada je logotip pravi izbor
Naziv Vaše kompanije je u potpunosti originalan i ne postoji sličan naziv koji bi uneo zabunu, barem u vašoj tržišnoj niši. Takođe, naziv je kratak, 3-5 karaktera.
Imate dugo ime kompanije, ali ćete koristiti skraćenicu.
Pro-tip 1: Budete oprezni kod izbora skraćenice. Izbegavajte kombinacije koje se teško izgovaraju ili u našem i drugim jezicima imaju negativnu konotaciju.
Vi ste kompanija čije ime treba da postane sinonim za pouzdanost, sigurnost i tradiciju.
Vaša tržišna niša je zabava, ciljna grupa mladi, opuštenog ste duha.
Sa druge strane, logo je koristan u situacijama kada:
Ime kompanije nije dovoljno originalno i postoji rizik da ga posmatrač poveže sa drugim brendom.
Kompanija nastupa na tržištima u različitim zemljama, brend ime je teško za izgovor, sadrži karaktere van engleskog alfabeta, postoji zakonska obaveza da ime bude na jeziku zemlje domaćina
Pro-tip 2: Ukoliko ste kompanija koja tek izlazi na tržište i imate dobro, originalno, ime, počnite samo sa logotipom u cilju bržeg prepoznavanja brend imena, a zatim uvedite i znak koji se koristi sa logotipom ili samostalno. Prednost ješto, ako svugde koristite brend ime, ljudi ne troše vreme da uče da povezuju logo i vas. Ako logo uvedete kasnije, učenje novog elementa će ići brže, jer posmatrači već znaju o kom se brendu radi.
2. Da li moj logo treba da bude moderan?
Zavisi. Da li se bavite inovativnim tehnologijama, pečete rakiju kao Vaš deda ili ste, “samo” oduvek, najbolje knjigovođe na svetu?
Postoje stilovi, koje brendovi koriste, kada žele da se povežu sa nekim određenim vremenom:
- flat (moderan, čist, omiljen među IT kompanijama, postavio ga je Apple knjigom standarda za iOS),
- pseudo-retro (asocijacija na neko bezbrižnije vreme, porodične vrednosti i ručni rad, iako kompanija ne mora da postoji toliko vremena),
- monoline (asocijacija na antičku umetnost, linije iste debljine koje formiraju znak)
- low-poly (asocijacija na rane dane kompjuterske grafike, omiljen kod dizajnera i gaming developera)
- ilustracija (kao iz crtanog filma ili stripa, takođe popularna kod brendova koji su opušteni)
- i još mnogo drugih “vremenskih” stilova
Sa druge strane, vanvremenski logo dizajn izdržava test vremena. On je simbol kompanije, koja je postojala, postoji i postojaće. Uglavnom je dizajniran kao minimalistički. Oni su preživeli ili će preživeti tehnološke promene, uvođenje Interneta ili nešto još bolje. Koriste ga brendovi, koji žele da asociraju stabilnost i pouzdanost, bez obzira na vreme. Njihov osnovni logo se nije menjao od početka ili su tokom vremena izmene suptilne.
3. Koje boje da bude logo?
Apsolutno ne morate da mi verujete, ali postoji statistika da preko 80% posmatrača prvo uočava i pamti boje brenda, a 93% da odluke u kupovini donosi na osnovu boja.
Dakle, izbor boje je kritičan za vaš budući brend identitet!
Plava – boja najvećeg broja logotipa na svetu. Asocijacija na mir, stabilnost, poverenje i vernost. Otprilike nema delatnosti u kojoj nema kompanija sa plavim logotipom. Često se bave komunikacijama, modernim tehnologijama, auto-industrija..
Crvena – boja energije, brzine, strasti, ljubavi. Najčešće je koriste restorani, proizvođači hrane i pića, odeća, superautomobili…
Zelena – boja prirode, rasta, razvoja, zdravlja. Medicinske ustanove, farmacija, finansijske kompanije, proizvođači organske hrane…
Narandžasta – boja mladosti, sreće, svežine, pristupačnosti. Kompanije čije su target grupe: mladi, štedljivi i kompanije koje se bave inovativnim tehnologijama.
Žuta – razigrana, ali i pouzdana. Kao jaka boja, često je koriste kompanije koje pružaju usluge, servisi, hitne službe i slično, ali i proizvođači hrane, dečijih igračaka i slično.
Ljubičasta – elegancija i softiciranost, kreativnost.
Crna i bela – Ok, nisu boje, ali moramo da ih koristimo logo dizajnu. Postoje dve krajnosti crne, jer ona može da simbolizira i savršenost, high-end brend, ali i nešto mračno i opasno, smrt, horor. Isto i bela, koja za nas ima simbol čistote i nevinosti, ali u nekim drugim kulturama, smrt.
Na ovo treba dodati i logotipe sa više boja i logotipe sa gradijentima, gde više boja daju dodatnu simboliku.
Pro-tip 3: Svaka boja ima više tonova. Od svetlijih do tamnijih, od zgasitih do intenzivnih. Zagasite tonove koriste kompanije koje žele ostaviti utisak stabilnih i konzervativnih. Jarke boje su upozorenje, zabava, mladost, inovacija.
Pro-tip 4: Nekada je bilo preporučljivo ograničiti broj boja. Štampa je teško uklapala boje i sve je bilo višeustruko skuplje. Živimo u eri savršene digitalne štampe i kompanija koje sa klijentima komuniciraju praktično isključivo putem ekrana. Neka vaše jedino ograničenje bude pitanje “Da li mi zaista trebaju sve te boje da verodostojno prenesem vrednosti ili pogodim emociju?”
Pro-tip 5: Kada dizajner radi logo u boji koju/bojama koje ste izabrali, obavezno zahtevajte i crno-belu verziju. Crno-bela verzija mora u potpunosti da odgovara kolor verziji logotipa, odnosno, ne sme da umanje simboliku oblika. Nikada ne znate kada će vaš logo “završiti” u c-b. I tada mora da izgleda lepo. Ok, nije bitno lepo, nego identično!
Pro-tip 6: Tražite od dizajnera da definiše boje u: nekoj od spot paleta (npr. Pantone), CMYK paleti, RGB paleti i web bojama. Na taj način ćete postići da boja logotipa bude potpuno identična, bez obzira gde se primenjuje.
4. Da li moj logo treba da ima oblik kruga ili trougla?
Kao što smo predhodno videli, postoji čitava teorija o uticaju boja na posmatrača ili psihologija boja. Isto je i sa oblikom.
Zavisi pre svega od toga kakvu emociju želite da izazovete.
Ovali su “zaštitnički” oblici. Mislite na materinstvo. Oni se doživljavaju kao ljubav, prijateljstvo, porodica, zaštita.
Krive linije su “ženstveni” oblici. Oni su sreća i ritam u kukovima. Muzika.
Pravougaonici (da, i kvadrati) su oblici poverenja i reda. Stabilni. Malo dosadni, ali pouzdani u tome šta rade. Ujedno su i najčešći oblici koji se koriste.
Trouglovi su “dominantni” simboli. Moći, znanja, veštine, snage. Snaga, podignuta pesnica, proboj, osvajanje, pobeda.
Simetrični oblici su simboli ravnoteže, organizovanosti i pouzdanosti. Jednostavnost u haosu. Rešavanje problema.
Spomenuću i logo sačinjen od vertikalnih linija je agresivnost, a od horizontalnih linija smirujući.
Pro-tip 7: Postoji “napredni” nivo psihologije percepcije oblika, koji su opisani u teorijama vizuelne percepcije ili tzv. Geštalt teorijama. Drugi put o ovome detaljnije, ali u principu te teorije kažu, ili ti psiholozi se slažu, da čovek ima prirodnu težnju da, od prostih oblika koje vidi pred sobom, uočava sličnosti, raspored, nastavljanje, negativni prostor, te ih nezavršene završava i tako dobija kompleksnu sliku. Koristeći ove principe, dizajneri stvaraju logotipe koji imaju više nivoa percepcije.
5. Koji font da tražim?
Verovatno vam je iz priče o logotipima vs logo-znakovima postalo jasno, kako su navedeni brendovi postigli da logotip oslikava vrednosti kompanije i/ili delatnost kojom se bave – usklađenom upotrebom postojećih fontova, intervencijama na njima ili stvaranjem potpuno novih fontova, koji oslikavaju vrednosti ili delatnost.
Serifni fontovi
(čiji karakteri sadrže detalje na krajevima) komuniciraju vrednosti: tradicije, pouzdanosti, stabilnosti, sigurnosti i slično. Novinske kuće, obrazovne ustanove, mali zanati sa tradicijom.
Sans-serifni fontovi
(karakteri bez detalja) koriste kompanije čije su vrednosti: efikasnost, ekonomičnost. Koriste ih visokotehnološke kompanije. Farmaceuti, proizvođači sportske opreme, IT startapi koji se bave najnovijim tehnologijama, informativni programi. Njihov fokus je na ono čime se bave.
Moderni fontovi
Slični sans-serifnim fontovima, po svojoj snazi, ali se smatraju “šik” ili “ženski”. Koriste ih high-end brendovi, modne i kozmetičke kuće, lifestyle magazini.
Originalni fontovi (novelty fonts)
Ovo su fontovi koji se rade po narudžbi brenda, vrlo često kao pisana slova ili varijacije na temu predhodnih stilova. Brendovi koji koriste ovakve logotipe su obično iz sveta zabave, proizvođači i prodajni lanci dečijih igračaka ili brendovi poput Virgin-a koji komuniciraju opušten pristup poslu.
Pro-tip 7: Za logotip nikad nemojte koristiti tzv. script fontove. Ukoliko želite da vaš logotip ima formu pisanih slova, savetujem da, od dizajnera, naručite izradu potpuno novog fonta, baš po vašoj meri. Uukoliko je u pitanju vaš lični brend, vaš lični potpis ili stil kako pišete može biti dobra polazna osnova.
Pro-tip 8: Većina fontova, vrlo često sadrži više težina i/ili stilova. Regular, Thin, Semi-bold, Bold, Italics. Probajte različite težine i stilove, kako bi poboljšali čitljivost logotipa ili “ugradili” dodatne vrednost.
6. Da li da tražim od dizajnera “Out-of-the-box” rešenje?
Ako pod out-of-the-box rešenjem, podrazumevate odbacivanje potvrđenih principa vizuelne percepcije i psihologije, to zavisi koliko ste spremni da se kockate sa svojim brendom.
Jedan od novijih primera kocke je logo za Letnju olimpijadu u Londonu 2012. On je u potpunosti kršio sve principe psihologije i vizuelne percepcije. Ćoškast, u potpuno veštačkoj boji, prosečnom posmatraču nije ostavljao utisak ni sporta, ni Olimpijade, ni mira u svetu, ni Londona. Autori, koji vide red u anarhiji i danas brane svoj logo, koji se često kotira na listama najgore izvršenih logotipa, ne samo na Olimpijadi. Sreća njihova, pa Olimpijada kratko traje i prođe dalje.
Vi i dalje “gađate” iste ljudske emocije i “dobijate” lojalnost ili ignorisanje. Toliko je prosto. Pomeranje granica ne sme da “povredi” emocije, niti da učini posmatrača da se oseti glupim, jer nije razumeo ideju.
Bonus pitanje: Da li da tražim od dizajnera da logotip POP-ne?
Ne. Debilno je. Ako je pogodio sve dirke percepcije, on je POP-nuo, samo obratite pažnju.
Strani klijenti obožavaju taj izraz “Make it pop!” dok kod nas ljudi to vole da objašnjavaju sa rukama. Prvo skupite dlanove u raketu, pokazujući kako raketa leti na stolu, udara i čuje se “Buuuuughghghghmmmm!”, ali sad rukama pokazujete širenje radioaktivnog oblaka. Igrokaz ima simboliku logotipa koji dolazi na tržište u nuklearnoj eksploziji, izazvanoj savršenošću logotipa.
Reći ću da nije bio u pitanju klijent, ali to vam je rečnik brendinga.
Saberimo s(v)e 🙂
Dakle, ova tema pokriva sve što je potrebno da znate o kreativnom procesu nastanka jednog logotipa. Pripremljeni odgovori na ova pitanja, dizajneru daju jasnu sliku kakvu poruku logo treba da širi. Da ponovim:
- Odlučite se da li vam je potreban logotip ili logo-znak i logotip
- Izaberite stil koji opisuje vašu kompaniju
- Izaberite boje koje simbolizuju vaše vrednosti
- Izaberite oblike koji pogađaju emocije posmatrača
- Dajte smernice za font, da li želite novi originalni font ili korišćenje postojećeg.
Principi izloženi u ovom tekstu su bazirani na naučnim istraživanjima. Ne predstavljaju obavezu, niti bi bila greška “pravila” promeniti. Samo se držite iste pozitivne emocije kod posmatrača.
I to je to. Dobili ste logo, korporativne boje i tipografiju. Sada pravac da proučite šta treba da kompletirate knjigu grafičkih standarda!
Odricanje od odgovornosti: Logotipi u ovom tekstu su vlasništvo respektivnih kompanija. Logotipi su korišteni bez izmena u svom izvornom obliku za potrebe izlaganja. To je neki “fair use” ili kako se već zove. Ako vam baš smeta, što je vaš logo ovde, javite se, nekako ćemo obrisati, ako je baš, baš toliki problem.