Posvećeno svim onima koji svoj hleb zarađuju ili žele da zarađuju baveći se freelance grafičkim dizajnom na konkursima.
Ograničeno na freelancere, koji se, kao i ja, „specijaliziraju“ za izradu logotipova, uz povremeni izlet u corporate branding ili dizajn stacionara. Web i UI dizajneri, verujte, nije namerno, ali vaša priča zahteva malo više prostora, ali nastavite da čitate, možda vam padnu neke ideje na pamet.
Saveti su prikupljeni u prvoj godini mog „staža“ kao freelance dizajnera i radu na popularnim dizajnerskim platformama poput 99designs i Geelancer.
Unapred se izvinjavam dizajnerskim puritancima, što ću pojmove poput „brandinga“, „brend identiteta“ i „corporate brandinga“ možda umanjiti time što ću ih za potrebeteksta izjednačiti sa „izradom logotipa“ i „dizajnom stacionara“, jer nije da ih ne razlikujem. Ali shvatimo, konkurs za logotip je konkurs za logotip, niti klijent zahteva punu knjigu grafičkih standarda, niti vi trebate da trošite svoju energiju i vreme na dizajn stacionara. Realno, niti je to zahtev konkursa, niti ste vi plaćeni za to. Ali ako je vaš izbor da klijentu ponudite i to, budite spremni da uradite i pripremu za štampu za ono gde ste demonstrirali primenu. Obično, besplatno. Verujte, bio, video, probao mleko, opekao se, pijem jogurt… (shvatate šta hoću da kažem?). Čak i sve dizajnerske platforme na kojima sam do sada radio, jasno razlikuju konkurs za logotip od konkursa za „brand identity pack“.
Kako bilo, evo te liste, kako da olakšate sebi handover fazu konkursa (primopredaju originalnog rada). Saveti su delotvorni, makar sudeći po svedočenju i privatnim porukama koje sam dobio od klijenata tokom protekle godine.
1. Prvo, pretpostavite da klijent ili postavljač konkursa uglavnom nije grafički dizajner, pa čak ni neko ko je priučen korišćenju grafičkih alata, formata i/ili pripremi za štampu. On vrlo često neće znati da ispravi vašu grešku, koju uoči njegov izabrani štampar ili digitalna agencija. Ovo može da se vrati vama u smislu da vas klijent obeleži kao nekompetentnog (bez obzira kako mala izmena/greška/dopuna može biti), ali i da poveća njegove troškove, kao i broj vaših iteracija u kojima se vraćate na već završen posao (ne zaboravite: Vreme je novac!).
2. Vratite se na savet 1. Ovaj previd sam toliko puta sreo u životu da je zabrinjavajuće. Zapamtite, klijent, postavljač konkursa, nema obavezu da bude dizajnerski „pismen“.
FORMAT FAJLOVA
3. Ako ste učestvovali u konkursu za dizajn logotipa, i ukoliko klijent nije tražio sveobuhvatnu knjigu grafičkih standarda (vidi dole, za pojašnjenje šta je knjiga grafičkih standarda) sa originalnim fajlovima, pravila zahtevaju da se logotip prvenstveno dostavi u nekom od vektorskih grafičkih formata. Ja u radu koristim CorelDRAW i klijentu uvek dostavljam CDR fajlove, ali i uradim export i u nekoliko poznatih vektorskih formata (AI – Adobe Ilustrator, PDF – Adobe Acrobat i EPS)
4. Prilikom pripreme originalnih vektorskih fajlova uvek raditi Save As i Export fajlova u stariju verziju formata. To što je na netu dostupno preuzeti najnoviju piratsku verziju Corel-a X7 ili Adobe CS6, ne znači da i klijent koristi tu „prednost“. Možda on koristi Corel 12, ili Adobe CS. Downgrade-ujte verziju fajla, biće vam zahvalni i štampari i pre-press agencije, koje po zakonu moraju da plaćaju svoje licence, a koje zaista koštaju.
5. Ukoliko ste koristili neke fabrički ugrađene efekte (najčešće transparencija), shvatite da to što lepo izgleda na vašem ekranu, vrlo retko će izaći dobro u štampi. Ukoliko je moguće, emulirajte efekat bojama ili nevidljivim prepravkama u dizajnu. Ukoliko niste u mogućnosti, raspravite sa klijentom, da li logotip „radi“ i bez tog efekta ili (ukoliko znate gde će biti primenjen) da li štampar može da realizuje to bez problema– nije lepo, neće uvek proći dobro po vas, ali ćete makar biti iskreni, a klijent neće doživeti razočarenje kad mu se logo vrati loše odštampan na vizit karti.
6. S obzirom, na sve veći broj delatnosti koje posluju isključivo na internetu, a i činjenica je da sve tradicionalne delatnosti traže svoje mesto na internet oblaku, pripremite klijentu i logo u nekoliko klasičnih bitmap formata PNG, JPEG i PSD. Vodite računa da barem jedan bitmap format (npr. PNG) bude sa transparentnom podlogom (za primenu na web sajtovima).
7. Bitmape uvek pravite u nekoj većoj rezoluciji (npr. 300dpi) i što većeg formata, uz napomenu da klijent onda može i sam, koristeći čak i MS Paint (ili bilo koje drugo sistemsko rešenje na računaru) smanjiti sliku na željenu veličinu. Downsample je jednostavna operacija, ali povećati rezoluciju je nemoguće.
8. Ukoliko vam dizajn to dopušta napravite klijentu i avatare za socijalne mreže. Mnogi klijenti znaju to da cene, posebno ako ste tokom izrade saznali da poseduju Facebook stranicu ili Twitter nalog. Ovde se možete upoznati sa aktuelnim formatima za socijalne mreže.
BOJE
9. Iako nas pravila konkursa za logotip (na većini dizajnerskih platformi), ne obavezuje da izradimo knjigu grafičkih standarda (još nećemo o samoj knjizi, to je još malo niže), neka skraćena verzija iste nije na odmet. Klijentu dostavite logo u boji, u grayscale-u i crno-belo. Dajte primer invertovanog logoa, ili primene na različitoj boji podloge.
10. To što je crna na vašem monitoru crna, ne znači da i klijent ili ljudi koji će preuzeti logo radi daljeg razvoja imaju ista podešavanja. I kad ste zadnji put uopšte kalibrisali monitor? Znate li kako se to radi? U svakom slučaju, izbegnite zamku tumačenja boja, tako što ćete taksativno (opisno) navesti koje ste boje koristili. Ja obično dam CMYK kombinaciju i ekvivalente u RGB i HEX paletama. Pri tome se ne oslanjam na prostu konverziju u aplikaciji, već navedenu boju tražim u nekom od kataloga dostupnih na netu. Muku oko ovoga možete umanjiti, ako se prilikom izrade logotipa držite nekih proverenih paleta, npr. Pantone.
11. Kad smo već kod boja, praksa (a na nekim dizajn platformama i obaveza) je klijentu dostaviti vektorski logo u bojama iz CMYK palete, ali i RGB verziju (npr. vektorski EPS fajl sa RGB paletom), osim ako zahtev konkursa nije bio korišćenje specifične palete.
FONTOVI
12. Ukoliko ste u izradi logoa koristili neki font, napomenite u opisu klijentu koji ste font koristili. U vezi fontova, iako možda nemate pravo distribucije fonta klijentu (da mu ih prosledite, a neke dizajnerske platforme to i izričito zabranjuju, uputite klijenta gde može preuzeti originalnu verziju fontova i ispratite da li on sme da ih koristi u komercijalne svrhe (proverite licencu fonta).
Pojašnjenje za knjigu grafičkih standarda
Knjigom grafičkih standarda se definiše ne samo izgled logoa, već i njegova primena. Detaljnost knjige može da ovisi o vama, ali i o zahtevu klijenta.
Uobičajeni delovi su:
- Primena logotipa (u varijacijama kolor/crno-belo/greyscale
- Kontrolni prostor
- Minimalna veličina logotipa (ili varijacije)
- Korporativna tipografija (online i offline)
- Standardizovana primena sa definisanjem dimenzija, primenjenih oblika i podloga (stacionar, aplikacija u stvarnom svetu (kape, odeća, upaljači, olovke…), online aplikacija (avatari, cover slike…)
Knjiga grafičkih standarda takođe je i prilika da dizajner prikaže primenu svog dizajna na istoj, pa je forma knjige slobodna.
Opet, napomena, ukoliko knjiga grafičkih standarda i njen sadržaj nisu eksplicitno zahtevani, dovoljno je ispuniti tačke od 1 do 4. kako je već opisano u savetu broj 7.
Eto, toliko za ovaj put. Nadam se da će štivo biti lagano za čitanje, a ponekome i korisno. Slobodno ostavite komentar sa još ponekim savetom, da podelimo.
Odličan tekst. Ja sam se totalno pronašao u ovome. Većinu stvari radim kao što je autor naveo i iz iskustva mogu reći da funkcioniše. Dobri saveti u svakom slučaju.
Zdravo, drago nam je da smo pomogli 🙂 Želimo ti puno uspeha, samo napred